مجله کفچک

کامل‌ترین راهنمای شستشوی قاشق و چنگال در ماشین ظرفشویی!

شستن قاشق چنگال در ماشین ظرفشویی

در دنیای پر مشغله امروزی، ماشین ظرفشویی به یک عضو جدانشدنی و ثابت از آشپزخانه‌ها تبدیل شده است و به ما در صرفه جویی زمان و نظافت خانه کمک چشم‌گیری می‌کند.

با این حال، وقتی به شستشوی قاشق و چنگال‌ها با ماشین ظرفشویی فکر می‌کنیم، ممکن است تردیدهایی در مورد تمیزی و درخشش آنها وجود داشته باشد. اما با رعایت چند اصل ساده، می‌توانید برای همیشه خیالی آسوده از نظافت قاشق چنگال خود داشته باشید. 

در این راهنمای جامع، به شستشوی قاشق و چنگال‌ها در ماشین ظرفشویی می‌پردازیم و نکاتی را بررسی می‌کنیم سرویس قاشق چنگال ما هر بار به شکلی بی‌عیب تمیز و درخشان از ماشین ظرفشویی خارج ‌شوند.

 

چرا از ماشین ظرفشویی برای قاشق و چنگال استفاده کنیم؟

بسیاری از افراد توانایی ماشین ظرفشویی برای شستشوی قاشق و چنگال را دست کم می‌گیرند. در حالی که باید توجه داشت که ماشین‌های ظرفشویی از دمای بالا و مایعات شوینده قوی برای کشتن باکتری‌ها و حذف لکه‌های سخت استفاده می‌کنند. این امر تضمین می‌کند که قاشق و چنگال‌های شما نه تنها تمیز، بلکه ضدعفونی شده باشند.

شستشوی قاشق و چنگال در ماشین ظرفشویی می‌تواند به وضوح کاهنده زمانی که در آشپزخانه‌ صرف می‌کنید باشد. با این کار شما می‌توانید به جای زمانی که به شستشوی ظروف و سرویس خود می‌پرداختید، فعالیت دیگری انجام دهید و از نظر بهداشت و تمیزی نیز خاطر جمع باشید.

 

درخشش قاشق و چنگال‌هایتان با چند مرحله ساده!

آماده‌سازی قبل از بارگذاری

قبل از بارگذاری قاشق چنگال در ماشین ظرفشویی، 3 مرحله کلیدی وجود دارد که برای به دست آوردن بهترین نتایج باید دنبال شوند.

تضمین قرارگیری صحیح

قرارگیری صحیح برای شستشوی کامل بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که قاشق و چنگال‌ها به صورت یکنواخت در سبد مخصوص قرار می‌گیرند و هیچ تداخلی برای رسیدن آب و شوینده به قاشق و چنگال وجود ندارد.

برای هر ماشین لباسشویی دفترچه راهنما برای قرارگیری صحیح ظروف وجود دارد. اما به طور کلی 2 نوع محفظه برای قاشق چنگال در برندهای مختلف ماشین‌ لباسشویی وجود دارد.

 • کشوی قاشق چنگال

در این حالت در بالاترین قسمت محفظه ماشین ظرفشویی یک طبقه مجزا برای چیدمان انواع قاشق چنگال وجود دارد.

در این حالت با توجه به محل های قرارگیری قاشق چنگال مشخص شده، شما می‌توانید قاشق چنگال خود را بچینید. دقت کنید که در هر بخش فقط یک قاشق یا چنگال یا کارد قرار گیرد و فاصله مناسب رعایت شده باشد.

 

قاشق چنگال در ماشین ظرفشویی
 • سبد قاشق چنگال

نحوه چیدن قاشق چنگال در سبد ماشین ظرفشویی باید به‌گونه‌ای باشد که دسته‌های سرویس شما رو به پایین باشد. این کار موجب می‌شود جریان آب به‌خوبی بین قاشق و چنگال عبور کند و آن‌ها را تمیز کند.

همچنین بهتر است چاقوها را طوری قرار دهید که تیغه آن به سمت پایین باشد زیرا اگر تیغه چاقو به سمت بالا باشد ممکن است هنگام درآوردن ظروف از دستگاه دستتان آسیب ببیند.

سعی کنید چاقو، قاشق و چنگال‌ها را از هم جدا کنید و هر مجموعه را در کنار یکدیگر در سبد ماشین ظرفشویی قرار دهید.

همچنین در هر بخش فقط یک قاشق، چنگال یا کارد قرار گیرد تا مانع شستشوی یکدیگر نشوند.

مطمئن شوید که ظروف اطراف سبد آنقدر بالا نباشند که اسپری آب را مسدود کنند.

دوام قاشق چنگال مات و براق هم براساس نحوه قرار گیری و جنسشان در ماشین ظرفشویی متفاوت است که اهمیت مکان قرار گیری وسایل در ماشین ظرفشویی را نشان می‌دهد.

رعایت این نکات موجب شستشوی بهتر قاشق چنگال شما می‌شود.

قاشق و چنگال‌ها در ماشین ظرفشویی برای شسته شدن
 • جلوگیری از انباشته شدن

  انباشته شدن قاشق و چنگال‌ها در سبد یا کشوی مخصوص تأثیر منفی بر روی عملکرد آب و مایع شوینده دارد. برای نتایج بهتر، بین هر قاشق و چنگال فاصله کافی بگذارید.

  پاک کردن باقیمانده‌های غذایی

  اگرچه ماشین ظرفشویی‌ها در امر شستشو و آنتی باکتریال قدرتمند هستند، اما همه‌فن‌حریف نیستند! از قبل از قرار دادن سرویس، هر گونه باقیمانده غذایی بزرگ را از قاشق و چنگال‌ها پاک کنید. این کار از گرفتار شدن ذرات غذایی در دستگاه ظرفشویی و ایجاد آلودگی، جلوگیری می‌کند.

  انتخاب مایع شوینده مناسب

  انتخاب مایع شوینده مناسب برای تمیزی و درخشش قاشق و چنگال‌ها بسیار حیاتی است. به دنبال یک مایع شوینده باکیفیت و بدون فسفات بگردید که برای مدل ماشین ظرفشویی شما مناسب باشد.

  استفاده از مایع جلادهنده برای درخشش اضافی

  مایع جلادهنده یک ابزار مخفی برای به دست آوردن درخشش اضافی در قاشق و چنگال‌هاست. این مایع از ایجاد لکه‌های آب جلوگیری کرده و تمیزی بی‌عیب را تضمین می‌کند.

  جلادهنده ماشین ظرفشویی یک ماده شیمیایی خاص با ترکیب متفاوت است که به طور مستقیم روی کشش سطحی آب تأثیر گذاشته و از تشکیل قطره مجزا از آن جلوگیری می‌کند. به طور ساده‌تر، مایع جلادهنده از موادی تشکیل شده است که ترکیب آن ها باعث کاهش کشش سطحی آب می شود.

  برای مشاهده اثر شگفت‌انگیز این مایع بر روی قاشق چنگال خود، به سادگی مایع جلا دهنده را به محفظه مخصوص در ماشین ظرفشویی اضافه کنید.

انتخاب حالت شستشوی مناسب ماشین ظرفشویی

حالت‌های مختلف ماشین ظرفشویی منظورهای مختلفی دارند. در مورد قاشق و چنگال‌ها می‌توانید بین حالت شستشوی معمولی برای شستشوی روزانه و حالت شستشوی سنگین برای ظروف با آلودگی بیشتر انتخاب کنید.

شستشوی معمولی در مقابل شستشوی سنگین

حالت شستشوی معمولی برای اغلب موارد مناسب است، شستشوی سریع و با مصرف پایین‌تر مایع شوینده و آب موجب می‌شود این حالت شستشو آچار فرانسه شما باشد. در حالی که حالت شستشوی سنگین برای شستشوی ظروف خیلی کثیف با لکه‌های متعدد و خشک شده مناسب است. بر اساس نیازهای خود انتخاب مناسب را انجام دهید.

نکات اضافی برای درخشش بیشتر

در ادامه، تعدادی نکته اضافی برای افزایش درخشش قاشق و چنگال‌ها آورده شده است.

 • افزودن سرکه برای درخشش درخشان

افزودن یک پیمانه سرکه سفید به ته ماشین ظرفشویی می‌تواند به حذف رسوبات معدنی کمک کرده و درخشش قاشق و چنگال‌های شما را افزایش دهد.

 • نگهداری و مراقبت منظم

نگهداری منظم ماشین ظرفشویی شما با شستشوی بهتر ظروف ارتباط مستقیم دارد. این امر با انجام امور ساده‌ای مانند تمیز کردن فیلترها و بازوهای اسپری رخ می‌دهد. ماشین ظرفشویی مراقبت شده، نتایج تمیز کردن بهتری ارائه می‌دهد.

 • چاقوهای بزرگ آشپزی را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندید

اشتباهات متداول در شستشوی قاشق چنگال با ماشین ظرفشویی

برای اطمینان از اینکه قاشق و چنگال‌های شما به شکل ایده‌آل و کاملا تمیز و براق از ماشین ظرفشویی خارج می‌شوند، از این اشتباهات معمول خودداری کنید:

 • استفاده از مقدار زیادی مایع شوینده که می‌تواند به تراکم رسوبات منجر شود.
 • بارگذاری قاشق و چنگال‌ها با باقیمانده‌های غذایی هنوز به آنها چسبیده.
 • انباشتن قاشق چنگال اضافی در ماشین ظرفشویی.
 • اهمال در نگهداری و تمیزکردن منظم ماشین ظرفشویی.
 • قرار دادن چاقوهای بزرگ آشپزی در ماشین ظرفشویی

پرسش‌های متداول

 1. آیا می‌توانم انواع مختلف قاشق و چنگال‌ها را در یک سبد قرار دهم؟

بهتر است انواع مختلف قاشق و چنگال‌ها را جداگانه قرار دهید تا تمیزی یکنواختی داشته باشند.

 1. آیا باید قاشق و چنگال‌ها را پیش از بارگذاری در ماشین ظرفشویی پیش‌شست کنم؟

پیش‌شست کردن لازم نیست، اما پاک کردن باقیمانده‌های غذایی بزرگ توصیه می‌شود.

 1. آیا استفاده از سرکه در ماشین ظرفشویی موجب جلای قاشق چنگال می‌شود؟

بله، سرکه می‌تواند به درخشش قاشق و چنگال‌ها کمک کند.

 1. آیا می‌توانم از مایع شوینده دستی معمولی برای شستشوی قاشق‌چنگال در ماشین ظرفشویی استفاده کنم؟

خیر، مایع شوینده دستی می‌تواند کف زیادی ایجاد کند و ماشین ظرفشویی شما را آسیب بزند. از مایع‌های مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید و برای جلا و براقیت بیشتر از جلادهنده ماشین‌ظرفشویی اسفتاده کنید.

5. آیا همه قاشق چنگال‌ها را می‌توان در ماشین ظرفشویی قرار داد؟

خیر! در هنگام خرید سرویس قاشق چنگال به این نکته توجه داشته باشید که سرویس شما ضمانت شستشو در ماشین ظرفشویی را دارا باشد. می‌توانید نکات بیشتر از این دست را، در راهنمای خرید سرویس قاشق چنگال مطالعه فرمایید.

تمامی محصولات فروشگاه کفچک، ضمانت مادام العمر شستشو در ماشین ظرفشویی دارند!

6. آیا رنگ قاشق و چنگال طلایی و یا هفت‌رنگ من با شستشو در ماشین ظرفشویی می‌رود؟

پاسخ این سوال به برند و کیفیت قاشق چنگال شما بستگی دارد. اگر قاشق چنگال طلایی و یا هفت‌رنگ شما از مواد باکیفیت و آبکاری PVD درست شده باشد، مشکلی پیش نخواهد آمد.

برای اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنیم راهنمای خرید سرویس قاشق چنگال رنگی را مطالعه بفرمایید. اگر سرویس قاشق چنگال شما طلایی است، مقاله زیر برای شماست:

نتیجه‌گیری

شستشوی قاشق و چنگال در ماشین ظرفشویی روشی مناسب و کارآمد برای حفظ بهداشت در آشپزخانه شماست. با دنبال کردن نکات ارائه شده در این راهنما، می‌توانید تضمین کنید که قاشق و چنگال‌های شما هر بار به صورت کاملاً تمیز و درخشان از ماشین ظرفشویی خارج می‌شوند.

فروشگاه بزرگ کفچک، قدیمی‌ ترین فروشگاه قاشق چنگال شوش با ارائه ضمانت و گارانتی شستشوی قاشق چنگال شما را از خرید یک محصول باکیفیت و با دوام که قابلیت شستشو در ماشین ظرف‌شویی دارد بی‌نیاز می‌ سازد.

22 دیدگاه در “کامل‌ترین راهنمای شستشوی قاشق و چنگال در ماشین ظرفشویی!

 1. مهسا گفت:

  اگه از مایع ظرفشویی قوی با مقدار زیاد استفاده کنیم برای لکه بری بهتر ممکنه خرابشون کنه؟؟؟؟؟؟

  1. Admin گفت:

   سلام مهسای عزیز
   استفاده از مقدار زیادی مایع شوینده می‌تواند به تراکم رسوبات منجر شود و این یک اشتباه در شست‌وشوی قاشق چنگال است.

 2. اریا گفت:

  بهتره از چه مایع ظرفشویی استفاده کنیم؟

  1. کفچک گفت:

   سلام اریا عزیز
   انتخاب مایع شوینده مناسب برای تمیزی و درخشش قاشق و چنگال‌ها بسیار حیاتی است. به دنبال یک مایع شوینده باکیفیت و بدون فسفات بگردید که برای مدل ماشین ظرفشویی شما مناسب باشد.

 3. ارنیکا گفت:

  آیا می‌تونم از مایع شوینده دستی معمولی برای شستشوی قاشق‌چنگال ها تو ماشین ظرفشویی استفاده کنم؟؟

  1. کفچک گفت:

   سلام ارنیکا
   خیر، مایع شوینده دستی می‌تواند کف زیادی ایجاد کند و ماشین ظرفشویی شما را آسیب بزند. از مایع‌های مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید و برای جلا و براقیت بیشتر از جلادهنده ماشین‌ظرفشویی اسفتاده کنید.

 4. الهه گفت:

  نحوه چیدن قاشق در ماشین ظرفشویی مهمه؟

  1. کفچک گفت:

   سلام الهه عزیز
   چینش قاشق چنگال در ماشین ظرفشویی در خراب شدن قاشق چنگال تاثیری نخواهد داشت.

 5. ستایش علی دایی گفت:

  استفاده از مایع براق کننده توی ماشین ظرفشویی مشکلی برای قاشق چنگالا نداره

  1. کفچک گفت:

   سلام ستایش علی دایی عزیز
   مایع جلادهنده یک ابزار مخفی برای به دست آوردن درخشش اضافی در قاشق و چنگال‌هاست. این مایع از ایجاد لکه‌های آب جلوگیری کرده و تمیزی بی‌عیب را تضمین می‌کند.

 6. شهین گفت:

  نحوه چیدن قاشق چنگال توی ماشین ظرفشویی چجوری باید باشه

  1. کفچک گفت:

   سلام شهین عزیز
   چیدمان در ماشین ظرفشویی باید به‌گونه‌ای باشد که دسته‌های سرویس قاشق چنگال شما رو به پایین باشد. این کار موجب می‌شود جریان آب به‌خوبی بین قاشق و چنگال عبور کند و آن‌ها را تمیز کند.

 7. نسترن گفت:

  ترتیب چیدمان قاشق و چنگال و کارد چگونه است؟

  1. کفچک گفت:

   سلام نسترن عزیز
   شما می‌توانید با مراجعه به مقاله “چیدمان قاشق چنگال (رسمی و غیر رسمی) چگونه است؟” از اصول چیدمان قاشق چنگال روی میز به‌طور کامل باخبر شوید.

 8. مژگان قاسملو گفت:

  نحوه گذاشتن قاشق در ماشین ظرفشویی روی زنگ زدن یا نزدنشون تاثیر داره ؟

  1. کفچک گفت:

   سلام مژگان قاسملوی عزیز
   خیر؛ جنس استیل به کار رفته در قاشق چنگال، مقاومت آن‌ها در برابر زنگ زدن را تعیین می‌کند.

 9. عماد گفت:

  برای شستن قاشق چنگال استیل چی خوبه ؟

  1. کفچک گفت:

   سلام عماد عزیز
   شما می‌توانید انواع قاشق چنگال استیل مرغوب را در ماشین ظرفشویی بگذارید تا شسته شوند یا به آرامی با دست خود آن‌ها را بشویید.

 10. ایسان خدابنده گفت:

  سرکه اضافه کنیم به محلول ماشین ظرفشویی خوب میشه؟

  1. کفچک گفت:

   سلام ایسان خدا بنده عزیز
   بله سرکه می‌تواند به درخشش قاشق و چنگال‌ها کمک کند.

 11. رعنا میرزایی کاشانی گفت:

  علت سیاه شدن قاشق استیل در ماشین ظرفشویی چیس

  1. کفچک گفت:

   سلام رعنا میرزایی کاشانی عزیز
   دلایل زیادی برای بروز این مشکل وجود دارند اما از مهم‌ترین آن‌ها می‌‌توان به شست‌وشوی قاشق چنگال با اسکاچ اشاره کرد. خط و خشی که به این خاطر روی قاشق چنگال‌ها ایجاد می‌شود باعث سیاه شدن تدریجی آن‌ها می‌شود. از طرفی بعضی از مواد غذایی سرشار از آهن هستند که تماس این مواد غذایی با استیل قاشق چنگال در طولانی مدت باعث سیاه شدن استیل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *