مجله کفچک

چیدمان قاشق چنگال (رسمی و غیر رسمی) چگونه است؟

نحوه چیدمان قاشق چنگال

نحوه چیدمان قاشق چنگال روی میز یا سفره یکی از مواردی است که می‌توانید میزان ارادت و احترام خود را به مهمان نشان دهید و امروزه به یک ترفند مهمان نوازی تبدیل شده است.

همان‌طور که می‌دانید، چیدمان قاشق چنگال میز سلف با چیدمان قاشق و چنگال برای مهمانی‌هایی که در منزل خود می‌گیرد می‌تواند بسیار متفاوت باشد. اگر میزبانی نهار، شام غیر رسمی، یا برگزاری مهمانی خاصی را بر عهده داشته‌اید و تاکنون طرز چیدمان بشقاب، قاشق و چنگال و میز غذاخوری را به شما آموزش نداده‌اند، نگران نباشید؛ ما در این مقاله، دستورالعمل‌های دقیقی برای شما آماده کردیم تا در موقعیت‌های مختلف از شام‌های خانوادگی گرفته تا مهمانی‌های رسمی بتوانید به‌راحتی محل قرار گرفتن قاشق و چنگال، کارد غذاخوری، بشقاب و دستمال را تنظیم کنید.

 

چرا نحوه چیدمان قاشق و چنگال مهم است؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که "چرا باید چیدمان قاشق چنگال و ظروف را به درستی انجام دهیم؟ طعم غذا که در هر صورت یکسان خواهد بود!"

دلیل این امر این است: چیدن صحیح قاشق چنگال روی میز باعث ایجاد این حسی بهتر در مهمان می‌شود که شما از غذا خوردن با آن‌ها لذت می‌برید و برایشان احترام قائل هستید.

همچنین اگر قاشق و چنگال سر سفره به درستی چیده شوند، جدا از جلوه رسمی‌تر و لوکس‌تری که به سفره یا میز شما خواهد داد، می‌توانند غذا را زیباتر جلوه دهد و لذت صرف وعده غذایی را دوچندان کند.

 

قاشق چنگال و کارد غذاخوری در کدام قسمت میز قرار می‌گیرند؟

درواقع قرار دادن سرویس غذاخوری و چیدن آن بر روی میزی که هنوز ظروف روی آن چیده نشده است، با طرز چیدن قاشق چنگال روی میز برای مهمانی‌هایی که عموماً رسمی بوده و قاشق چنگال درکنار ظروف قرار داده می‌شوند، متفاوت خواهد بود. به‌طور خلاصه، می‌توان گفت که ظروف پذیرایی را مبنای چینش قرار می‌دهند. چنگال ها همیشه در سمت چپ بشقاب و قاشق‌ها و کارد غذاخوری همیشه در سمت راست بشقاب قرار می‌گیرند. اگر قاشق چنگال دسر در سفره وجود دارد، باید در بالای بشقاب قرار بگیرند.

سه نوع از متداول ترین نوع چیدمان میز عبارتند از: چیدمان ساده، رسمی و نیمه رسمی

یکی از محبوب‌ترین چینش‌هایی که در مراسم‌ها استفاده می‌شود، تزیین قاشق چنگال ساده است.

 

چیدمان ساده قاشق چنگال روی میز

چیدمان ساده قاشق چنگال برای انواع رستورا‌ن‌ها و رویدادهای دوستانه مناسب است.

اگر برای یک شام معمولی، صبحانه آخر هفته یا رویدادهای ساده میز را آماده می‌کنید، فقط به یک میز با چیدمان اولیه با وسایلی مانند قاشق چنگال، کارد غذاخوری، بشقاب غذاخوری، آب و لیوان نوشیدنی، دستمال سفره و زیرانداز نیاز دارید. درواقع جای قاشق چنگال در سفره یا میز بخ‌شکل دوستانه و بدون تزئینات خاص خواهد بود.

استفاده از میز آرایی اولیه باعث می‌شود مهمانان شما احساس خوش‌آمدگویی کنند و اطمینان حاصل شود که آن‌ها ظروف مورد نیاز خود را دارند.

این مراحل را برای ایجاد یک چیدمان میز ساده دنبال کنید:

 • یک بشقاب سرو غذا باید در وسط میز چیدمان قرار گیرد.
 • دستمال در یک سمت بشقاب قرار می‌گیرد.
 • چنگال روی دستمال قرار می‌گیرد.
 • یک قاشق و چاقوی غذاخوری در سمت راست بشقاب قرار می‌گیرد.

یک لیوان آب (یا فنجان قهوه) بالای قاشق و چاقو، مایل به سمت راست قرار می‌گیرد. نحوه استفاده از قاشق و چنگال نیز بسیار می‌تواند میز صرف غذا را دلنشین‌تر کند.

 

چیدمان رسمی قاشق چنگال بر روی میز

چگونه قاشق و چنگال ها را برای مهمانی رسمی بچینیم؟

اگر میزبان یک مهمانی شیک هستید و می‌خواهید از یک سبک لوکس و رسمی برای تزیین قاشق چنگال برای مهمانی خود استفاده نمایید، در میز رستوران‌ها و رویدادهای رسمی می‌خواهید پیروی کنید، باید بدانید که چگونه برای یک میز رسمی شامل پیش غذا، سوپ، سالاد، غذای اصلی و دسر را بچینید. بزرگترین تفاوت بین یک میز معمولی و یک میز رسمی، تعداد ظروف و ست قاشق چنگال روی سفره است.

چیدمان میز رسمی شامل قطعات زیادی مانند: سفره، بشقاب غذا، کاسه سوپ، بشقاب سالاد، بشقاب نان، دستمال سفره، چنگال سالاد، چنگال شام، چاقو، قاشق سوپ‌، چاقوی کره، قاشق دسر و لیوان آب است.

این مراحل را برای ایجاد یک چیدمان رسمی میز شام دنبال کنید:

 • با گذاشتن یک سفره اتو شده روی میز شروع کنید.
 • یک بشقاب سرو غذا در مرکز میز قرار می‌گیرد.
 • یک بشقاب نان باید در سمت چپ بالای بشقاب سرو غذا قرار گیرد.
 • در سمت چپ بشقاب، قاشق چنگال شام بعد از قاشق چنگال سالاد خوری و نزدیک به بشقاب غذا قرار می‌گیرد.
 • در سمت راست بشقاب سرو، یک کارد غذاخوری، قاشق سوپ‌خوری و قاشق چای‌خوری قرار می‌گیرد.
 • قاشق دسر را باید مستقیماً بالای بشقاب سرو غذا، در راستای افقی با دسته به سمت راست قرار دهید.
 • یک لیوان آب را بالای چاقوی شام قرار دهید.
 • یک فنجان و نعلبکی باید بالای قاشق سوپ خوری و کمی به سمت راست قرار گیرد.

 

طرز تزیین نیمه رسمی قاشق چنگال کنار بشقاب

چیدمان معمولی قاشق چنگال سر سفره که معمولا در مهمانی ها و ناهار استفاده می‌شود، به عنوان چیدمان نیمه رسمی نیز شناخته می‌شود.

این طرز چیدمان قاشق چنگال یک انتخاب محبوب برای میز عروسی و رستوران‌های معمولی است که می‌خواهند دکوراسیون سالن غذاخوری خود را ارتقا دهند. این چیدمان شبیه به سفره‌آرایی رسمی است و برای سه وعده غذا طراحی شده است.

ظروف تخت ارائه شده برای سوپ یا سالاد، غذای اصلی و دسر کافی است.

این مراحل را برای ایجاد یک چیدمان میز نیمه رسمی دنبال کنید:

 • یک بشقاب سرو باید در وسط میز چیدمان قرار گیرد.
 • یک بشقاب نان باید در سمت چپ و بالای بشقاب سرو قرار بگیرد.
 • قاشق و کارد غذاخوری در سمت راست و چنگال در سمت چپ بشقاب قرار می‌گیرد.
 • یک لیوان آب بالای کارد غذاخوری قرار دهید.

توجه داشته باشید که تیغه کارد غذاخوری باید رو به بشقاب غذاخوری باشد.

 

نحوه چیدمان قاشق چنگال سفره صبحانه

برای چیدن سفره صبحانه، شما با چیدمان اولیه (بشقاب، چنگال، چاقو، قاشق و غیره) شروع می‌کنید. سپس یک کاسه غلات را در بالای بشقاب قرار دهید. یک بشقاب نان (برای کلوچه، بیسکویت یا تکه نان تست) با یک کارد کره‌خوری در سمت چپ بالای چنگال اضافه کنید. شما می‌توانید انواع جدیدترین مدل‌ها و محبوب‌ترین طرح‌های اقلام سرویس قاشق چنگال را در فروشگاه کفچک مشاهده کرده و با انتخاب کالای مورد علاقه خود، به آسانی و با ارسال فوری دریافت نمایید.

در نهایت یک فنجان و نعلبکی (برای قهوه یا چای) و یک لیوان (برای آب یا آبمیوه) در سمت راست، بالای چاقو اضافه کنید.

چرا باید از قوانین چیدمان قاشق چنگال پیروی کنیم؟!

در آداب سفره آرایی، به خصوص برای چیدمان میز شام، قوانین دیرینه‌ای وجود دارد.

برخی از رستوران‌های خوب ترجیح می‌دهند با پیروی از این قوانین، سنت را رعایت کنند. با این حال، دنیای غذاخوری به مکانی تبدیل شده است که دیگر به این آیین و قوانین توجهی نمی‌شود. هنگامی که درک درستی از چیدمان سنتی میز داشته باشید، می‌توانید نکات شخصی خود را اضافه کنید، این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه نوع تجربه‌ای را برای مهمانان خود ایجاد کنید. همان‌طوری که رایحه مطبوع خانه و استفاده درست و مناسب از نور داخل اتاق‌ها به حضور در مهمانی لذت بیشتری می‌بخشند، چیدمان قاشق چنگال روی میز نیز بسیار موثر خواهند بود.

همچنین می‌توانید با مطالعه راهنمای خرید سرویس قاشق چنگال که حاصل تجربه چندین ساله تیم کفچک است؛ در عین زیبایی ست قاشق چنگال، چیدمانی قشنگ‌تر در سفره خود ایجاد کنید.

در آخر اگر تجربه یا پیشنهادی در مورد مطالب ارائه شده دارید، می‌توانید در قسمت نظرات با ما مطرح کنید.

 

11 دیدگاه در “چیدمان قاشق چنگال (رسمی و غیر رسمی) چگونه است؟

 1. مهیلا گفت:

  نحوه چیدمان قاشق چنگال سفره صبحانه چجوری هست؟

  1. کفچک گفت:

   برای چیدن سفره صبحانه، شما با چیدمان اولیه مثل بشقاب، چنگال، چاقو، قاشق و … شروع می‌کنید. سپس یک کاسه غلات را در بالای بشقاب قرار دهید. یک بشقاب نان را برای کلوچه، بیسکویت یا تکه نان تست با یک کارد کره‌خوری در سمت چپ بالای چنگال اضافه کنید. در اخر برای قهوه یا چای یک فنجان و نعلبکی و یک لیوان برای آب یا آبمیوه در سمت راست، بالای چاقو اضافه کنید.
   موفق باشید.

 2. اشرف گفت:

  قاشق چنگال و کارد غذاخوری در کدام قسمت میز قرار باید بزاریم؟

  1. کفچک گفت:

   سلام اشرف عزیز
   چنگال ها همیشه در سمت چپ بشقاب و قاشق‌ها و کارد غذاخوری همیشه در سمت راست بشقاب قرار می‌گیرند. اگر قاشق چنگال دسر در سفره وجود دارد، باید در بالای بشقاب قرار بگیرند.

 3. امیرعلی ضامنی گفت:

  چیدمان قاشق چنگال کنار بشقاب چگونه است؟

  1. کفچک گفت:

   سلام امیرعلی عزیز
   ما در این مقاله به‌طور مفصل به چیدمان قاشق چنگال پرداخته‌ایم؛ اما اگر به‌طور خلاصه بخواهیم توضیح دهیم، چنگال ها همیشه در سمت چپ بشقاب و قاشق‌ها و کارد غذاخوری همیشه در سمت راست بشقاب قرار می‌گیرند. اگر قاشق چنگال دسر در سفره وجود دارد، باید در بالای بشقاب قرار بگیرند.

 4. آنیتا محمدیان گفت:

  سلام دوستان میشه برای تزیین دستمال سفره برای قاشق و چنگال راهنماییم کنید؟

 5. ساناز مکرمی گفت:

  تزیین قاشق و چنگال ساده چگونه است ؟

  1. کفچک گفت:

   سلام ساناز مکرمی عزیز
   روش‌های بسیاری برای این امر وجود دارند؛ به طور مثال شما می‌توانید به سادگی دستمال سفره را تا زده و قاشق چنگال را درون آن گذاشته و داخل بشقاب بگذارید.

 6. maghrebi fard گفت:

  نحوه استفاده از انواع قاشق و چنگال چگونه است ؟

  1. کفچک گفت:

   سلام کاربر عزیز
   هر یک از اقلام سرویس‌های قاشق چنگال برای استفاده‌ای ساخته شده‌اند که طریقه استفاده از هریک به طور کامل در این مقاله شرح داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *