مجله کفچک

برق انداختن قاشق و چنگال | ترفندهایی برای تمیزکردن لکه‌ها و افزایش درخشندگی

سرویس براق قاشق و چنگال استیل

استفاده از قاشق و چنگال برای خوردن غذا، از روزمره‌ترین فعالیت‌های انسان‌هاست. این وسایل، نقش مهمی در تجربه غذاخوردن ما دارند.

آیا شما تابه‌حال با قاشق و چنگالی برخورد کرده‌اید که به طور ناخودآگاه شما را به‌سوی میز غذا بکشاند و احساس خاصی از لذت غذاخوردن را درونتان القا کند. تصور کنید که در یک مهمانی بر سر میزی برسید، نگاهی به قاشق و چنگال‌هایی که در روی آن میز قرار دارند می‌اندازید، آنها مانند جواهرهایی درخشان هستند که جلوه‌ای خاص و خیره‌کننده به میز غذا می‌بخشند.

به نظر شما چگونه این قاشق و چنگال‌ها به این میزان از براق بودن رسیده‌اند؟

ممکن است شما نیز به دنبال راهی برای برق انداختن قاشق و چنگال‌های خود باشید و یا شاید در جست‌وجوی راهی برای جلوگیری از تیره‌شدن و تمیزکردن قاشق‌چنگال زنگ‌زده هستید.

با ما همراه باشید تا در این مقاله، روش‌های خانگی برای برق انداختن قاشق و چنگال استیل را به شما نشان دهیم.

نحوه براق کردن قاشق و چنگال استیل

قطعات استیلی ضدزنگ مقاوم در برابر لکه‌ها هستند، اما کاملاً بی‌عیب‌ونقص نیستند. در طول زمان، قاشق‌ چنگال‌ها ممکن است به دلیل تماس مداوم با غذا یا حرارت لکه‌دار شوند و یا با گذر زمان تیره شوند و مانند روز اول براق نباشند.

برای تلاش در ازبین‌بردن لکه‌ها یا درخشان کردن سطح قاشق و چنگال با موادی که در هر آشپزخانه‌ای  یافت می‌شود، مراحل زیر را دنبال کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

 • سرکه: یک محلول از سرکه سفید و آب در نسبت یک‌به‌یک در یک قابلمه بریزید. قاشق‌چنگال‌های خود را در محلول بگذارید و قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید. قاشق‌چنگال‌ها را بین 5 تا 10 دقیقه در محلول نگه دارید. سپس آنها را با دستکش از قابلمه بیرون بیاورید و با آب سرد بشویید. سپس قاشق‌چنگال‌ها را با یک‌پارچه نرم خشک کنید.
 • نوشابه: یکی دیگر از راه‌حل‌های برق انداختن قاشق و چنگال کدر شده استفاده از نوشابه است. در یک‌کاسه، جوش‌شیرین را با آب گرم مخلوط کنید تا یک محلول تمیزکننده ایجاد شود. بعد از آن مقداری نوشابه به محلول اضافه کنید تا ترکیب کاملاً آماده استفاده شود. محلول نوشابه را با استفاده از یک‌پارچه نرم یا اسفنج روی قسمت‌های کدر قاشق و چنگال بمالید. قاشق و چنگال‌ها را با آب گرم بشویید و آن‌ها را با یک‌پارچه تمیز کاملاً خشک کنید.
سرویس قاشق چنگال کرون مدل کرون
 • روغن‌زیتون: استفاده از روغن‌زیتون برای براق کردن قاشق و چنگال روشی ساده و درعین‌حال مؤثر است که می‌تواند درخشندگی آن‌ها را بازگرداند. روغن‌زیتون که به دلیل خواص مغذی خود شناخته شده است، می‌تواند در براق کردن قاشق و چنگال شما نیز معجزه کند. برای شروع، از تمیز و خشک‌بودن قاشق و چنگال اطمینان حاصل کنید. سپس، مقدار کمی روغن‌زیتون را روی یک‌پارچه نرم بریزید. ظروف را به‌آرامی با پارچه مالش دهید و مطمئن شوید که همه سطح سرویس شما پوشیده از روغن‌زیتون شده است. روغن‌زیتون نه‌تنها هر لکه را از بین می‌برد، بلکه یک‌لایه محافظ روی سطح قاشق و چنگال ایجاد می‌کند. این لایه به جلوگیری از کدرشدن بعدی ناشی از قرارگرفتن در معرض هوا یا رطوبت کمک می‌کند.
 • خمیردندان: روش تمیزکردن قاشق و چنگال با خمیردندان به شما کمک می‌کند تا آنها را از لکه‌ها و کدری‌های سطحی پاک کنید. ابتدا قاشق و چنگال را با آب گرم بشویید تا ذرات غذایی روی سطح آنها از بین برود. می‌توانید از مایع ظرف‌شویی هم استفاده کنید تا کثیفی را بردارید. یک مقدار کوچکی از خمیردندان را روی سطح قاشق و چنگال بمالید.

 با استفاده از مسواک، خمیردندان را به‌آرامی روی سطح قاشق و چنگال مالش دهید. سپس با آب گرم شستشو دهید تا خمیردندان و لکه‌های از بین برود. از خشک‌کردن آنها با یک‌پارچه تمیز اطمینان حاصل کنید. این روش برای پاک‌سازی قاشق و چنگال از لکه‌های سطحی مناسب است. در صورت وجود لکه‌های سخت‌تر، ممکن است نیاز به روش‌های تمیزکننده قوی‌تر باشد.

توجه داشته باشید که قبل از استفاده از هر روش، بهتر است این کار را در یک قسمت کوچک از سرویس قاشق‌چنگال‌ مورد نظرتان تست کنید تا از هرگونه آسیب جدی به سطح آن‌ها جلوگیری شود. همچنین، برای حفظ بهترین شرایط قطعات استیلی، لازم است که از آن‌ها بادقت استفاده کرده و به‌درستی نگهداری کنید.

سرویس قاشق چنگال برند kind مدل لنوکس براق

علت سیاه‌شدن قاشق و چنگال استیل

به احتمال زیاد بعد از مدتی استفاده از قاشق و چنگال‌، رنگ و درخشندگی آن‌ها تغییر کند و تیره و کدر شوند. این پدیده به چه علتی رخ می‌دهد و چه راه‌هایی برای جلوگیری و رفع آن وجود دارد؟

علت شیمیایی تیره‌شدن قاشق چنگال

قاشق‌چنگال معمولاً از فلزاتی مانند استیل ضدزنگ، نقره، برنج، مس و فولاد ساخته می‌شوند. این فلزات در معرض هوا، آب و مواد شیمیایی مختلفی مانند اسیدها، بازها و نمک‌ها قرار می‌گیرند. این مواد باعث می‌شوند که فلزات واکنش نشان دهند و لایه‌هایی از اکسیدها، کربنات‌ها، سولفات‌ها و کلریدها روی سطح آن‌ها تشکیل شوند. این لایه‌ها رنگ و درخشندگی فلزات را تغییر می‌دهند و آن‌ها را تیره و کدر می‌کنند. برای مثال، نقره با گوگرد واکنش نشان می‌دهد و لایه‌ای از سولفید نقره روی آن ایجاد می‌کند که رنگ آن سیاه است یا مس با اکسیژن واکنش نشان می‌دهد و لایه‌ای از اکسید مس روی آن ایجاد می‌کند که رنگ آن قرمز مشکی است.

علل فیزیکی تیره‌شدن قاشق و چنگال

علاوه بر علت شیمیایی، علت فیزیکی هم می‌تواند در تیره‌شدن قاشق و چنگال دخیل باشد. فلزات دارای سطح صاف و صیقلی هستند که نور را منعکس می‌کنند. اما با استفاده مداوم و سایش، سطح فلزات خش‌دار و ناهموار می‌شود و نور را پراکنده می‌کند. این باعث می‌شود که فلزات کمتر درخشنده و بیشتر تیره به نظر برسند. برای مثال، استیل ضدزنگ با ذرات غذا و مواد شوینده ساییده می‌شود و سطح آن خش‌دار می‌شود.

نکاتی برای افزایش دوام و کیفیت قاشق‌ و چنگال‌های استیلی

به‌منظور افزایش عمر قاشق و چنگال‌های استیلی، می‌توانید دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید:

 • بلافاصله پس از هر استفاده، آن‌ها را بشویید. از آب گرم و صابون استفاده کنید و آنها را کاملاً تمیز کنید. اگر روغن روی آنها باقیمانده باشد، ممکن است در طول زمان باعث کاهش درخشندگی شود.
 • قاشق‌ها و چنگال‌های استیلی را در آب به مدت طولانی نگه ندارید، زیرا نمک‌های معدنی می‌توانند به سطح فلز آسیب برسانند.
 • قاشق و چنگال‌های استیلی را جداگانه با قاشق‌ها و چنگال‌های نقره‌ای بشویید و نگهداری کنید.
 • در هنگام استفاده از ماشین ظرف‌شویی، چاقوها را جدا از سایر قطعات استیلی شستشو دهید.
قاشق چنگال برند کابان 33

کلام پایانی

اگر به دنبال یک فروشگاه برای خرید قاشق‌چنگال باکیفیت و قابل‌اعتماد هستید؟

 فروشگاه اینترنتی کفچک در خدمت شماست. معیار اصلی کفچک اصالت کالاها و کیفیت بالای آنهاست. همچنین برای خرید حضوری می‌توانید به قدیمی‌ترین فروشگاه قاشق چنگال شوش سر بزنید.

محصولات کفچک با پایداری و مقاومت بالا طراحی و ساخته شده‌اند، بنابراین ما محصولات را گارانتی تقدیم شما عزیزان می‌کنیم که اگر در هر مرحله از استفاده از محصولات ما با مشکل مواجه شدید، می‌توانید به فروشگاه قاشق‌چنگال کفچک مراجعه کنید و از خدمات گارانتی محصولتان بهره‌مند شوید.

با فروشگاه کفچک، شما می‌توانید به‌آسانی قاشق و چنگال‌هایی باکیفیت بالا را بیابید و با اطمینان از اصالت و گارانتی محصولات، تجربه خریدی مطمئن و رضایت‌بخش را تجربه کنید.

2 دیدگاه در “برق انداختن قاشق و چنگال | ترفندهایی برای تمیزکردن لکه‌ها و افزایش درخشندگی

 1. یلدا گفت:

  دلیل تیره شدن قاشق چنگال به مرور زمان چه چیزیع؟

  1. کفچک گفت:

   سلام یلدا عزیز
   قاشق‌چنگال معمولاً از فلزاتی مانند استیل ضدزنگ، نقره، برنج، مس و فولاد ساخته می‌شوند. این فلزات در معرض هوا، آب و مواد شیمیایی مختلفی مانند اسیدها، بازها و نمک‌ها قرار می‌گیرند. این مواد باعث می‌شوند که فلزات واکنش نشان دهند و رنگ و درخشندگی فلزات را تغییر دهند و آن‌ها را تیره و کدر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *