مجله کفچک

برق انداختن قاشق و چنگال | ترفندهایی برای تمیزکردن لکه‌ها و افزایش درخشندگی

سرویس براق قاشق و چنگال استیل

استفاده از قاشق و چنگال برای خوردن غذا، از روزمره‌ترین فعالیت‌های انسان‌هاست. این وسایل، نقش مهمی در تجربه غذاخوردن ما دارند.

آیا شما تابه‌حال با قاشق و چنگالی برخورد کرده‌اید که به طور ناخودآگاه شما را به‌سوی میز غذا بکشاند و احساس خاصی از لذت غذاخوردن را درونتان القا کند. تصور کنید که در یک مهمانی بر سر میزی برسید، نگاهی به قاشق و چنگال‌هایی که در روی آن میز قرار دارند می‌اندازید، آنها مانند جواهرهایی درخشان هستند که جلوه‌ای خاص و خیره‌کننده به میز غذا می‌بخشند.

به نظر شما چگونه این قاشق و چنگال‌ها به این میزان از براق بودن رسیده‌اند؟

ممکن است شما نیز به دنبال راهی برای برق انداختن قاشق و چنگال‌های خود باشید و یا شاید در جست‌وجوی راهی برای جلوگیری از تیره‌شدن و تمیزکردن قاشق‌چنگال زنگ‌زده هستید.

با ما همراه باشید تا در این مقاله، روش‌های خانگی برای برق انداختن قاشق و چنگال استیل را به شما نشان دهیم.

نحوه براق کردن قاشق و چنگال استیل

قطعات استیلی ضدزنگ مقاوم در برابر لکه‌ها هستند، اما کاملاً بی‌عیب‌ونقص نیستند. در طول زمان، قاشق‌ چنگال‌ها ممکن است به دلیل تماس مداوم با غذا یا حرارت لکه‌دار شوند و یا با گذر زمان تیره شوند و مانند روز اول براق نباشند.

برای تلاش در ازبین‌بردن لکه‌ها یا درخشان کردن سطح قاشق و چنگال با موادی که در هر آشپزخانه‌ای  یافت می‌شود، مراحل زیر را دنبال کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

 • سرکه: یک محلول از سرکه سفید و آب در نسبت یک‌به‌یک در یک قابلمه بریزید. قاشق‌چنگال‌های خود را در محلول بگذارید و قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید. قاشق‌چنگال‌ها را بین 5 تا 10 دقیقه در محلول نگه دارید. سپس آنها را با دستکش از قابلمه بیرون بیاورید و با آب سرد بشویید. سپس قاشق‌چنگال‌ها را با یک‌پارچه نرم خشک کنید. به زبان ساده‌تر اگر به دنبال روشی آسان، کم هزینه و بسیار مؤثر هستید، برق انداختن قاشق چنگال با سرکه یکی از بهترین گزینه‌ها خواهد بود؛ زیرا هم سرکه ماده‌ای دردسترس و ارزان است، و هم آسیبی به قاشق چنگال شما نخواهد زد.
 • نوشابه: یکی دیگر از راه‌حل‌های برق انداختن قاشق و چنگال کدر شده استفاده از نوشابه است. در یک‌کاسه، جوش‌شیرین را با آب گرم مخلوط کنید تا یک محلول تمیزکننده ایجاد شود. بعد از آن مقداری نوشابه به محلول اضافه کنید تا ترکیب کاملاً آماده استفاده شود. محلول نوشابه را با استفاده از یک‌پارچه نرم یا اسفنج روی قسمت‌های کدر قاشق و چنگال بمالید. قاشق و چنگال‌ها را با آب گرم بشویید و آن‌ها را با یک‌پارچه تمیز کاملاً خشک کنید.
 • برق انداختن قاشق چنگال با جوش شیرین:

  یکی دیگر از گزینه‌های ساده و کم هزینه برای برق انداختن قاشق چنگال استیل، استفاده از جوش شیرین است اما به شکل محلول و نه به تنهایی. برای این امر باید ابتدا در یک ظرف به اندازه، مقداری صابون جامدی که محلول شده است یا صابون مایع، مایع ظرف‌شویی و جوش‌ شیرین را مخلوط کنید تا حالتی خمیری شکل به خود بگیرد. این محلول که ایجاد کرده‌اید، برای از بین بردن لکه‌ها و آلودگی‌های سرسخت و ماندگار، بسیار عالی و مؤثر خواهد بود. در ادامه، خمیر به دست آمده را به خوبی روی سطح قاشق یا چنگال بمالید و با کمک یک مسواک نرم، اسکاچ پارچه‌ای یا اسکرابر نایلونی، خمیر خود را به آرامی روی آن‌ها بکشید تا شسته شوند و کثیفی و لکه‌ها از بین بروند. برای براق کردن قاشق و چنگال اما به تعداد زیاد می‌توانید خمیر بیشتری تهیه کنید و تعداد بیشتری از قاشق و چنگال یا دیگر اقلام سرویس قاشق چنگال خود را داخل یک لگن یا ظرف بزرگ‌تر با خمیر آغشته نموده و شست‌وشو نمایید. در مرحله آب‌کشی، در ذهن داشته باشید تا برای تأثیرگذاری هر چه بیشتر، قاشق و چنگال‌ها را آب گرم شست‌وشو نمایید و در آخر با یک پارچه‌ی نخی یا حولی نرم، آن‌ها را خشک نمایید؛ مرحله خشک کردن قاشق و چنگال نیز بسیار حائز اهمیت است چرا که به جلوگیری از ایجاد لکه‌های جدید کمک بسیاری می‌کند. اگر در حین خشک کردن قاشق چنگال‌ها، پارچه یا حوله شما خیس شد، باید آن را با یک حوله یا پارچه خشک دیگر جایگزین نمایید.

 

سرویس قاشق چنگال کرون مدل کرون
 • روغن‌زیتون: استفاده از روغن‌زیتون برای براق کردن قاشق و چنگال روشی ساده و درعین‌حال مؤثر است که می‌تواند درخشندگی آن‌ها را بازگرداند. روغن‌زیتون که به دلیل خواص مغذی خود شناخته شده است، می‌تواند در براق کردن قاشق و چنگال شما نیز معجزه کند. برای شروع، از تمیز و خشک‌بودن قاشق و چنگال اطمینان حاصل کنید. سپس، مقدار کمی روغن‌زیتون را روی یک‌پارچه نرم بریزید. ظروف را به‌آرامی با پارچه مالش دهید و مطمئن شوید که همه سطح سرویس شما پوشیده از روغن‌زیتون شده است. روغن‌زیتون نه‌تنها هر لکه را از بین می‌برد، بلکه یک‌لایه محافظ روی سطح قاشق و چنگال ایجاد می‌کند. این لایه به جلوگیری از کدرشدن بعدی ناشی از قرارگرفتن در معرض هوا یا رطوبت کمک می‌کند.
 • خمیر دندان: برق انداختن استیل با خمیر دندان شاید در ابتدا کمی دور از ذهن به نظر بیاید، اما خمیر دندان به علت داشتن فلوراید و آنزین‌هایی که لکه‌ها را از بین می‌برند، می‌تواند بسیار برای این مفید واقع شود. روش تمیزکردن قاشق و چنگال با خمیردندان به شما کمک می‌کند تا آنها را از لکه‌ها و کدری‌های سطحی پاک کنید. ابتدا قاشق و چنگال را با آب گرم بشویید تا ذرات غذایی روی سطح آنها از بین برود. می‌توانید از مایع ظرف‌شویی هم استفاده کنید تا کثیفی را بردارید. یک مقدار کوچکی از خمیردندان را روی سطح قاشق و چنگال بمالید.

 با استفاده از مسواک، خمیردندان را به‌آرامی روی سطح قاشق و چنگال مالش دهید. سپس با آب گرم شستشو دهید تا خمیردندان و لکه‌های از بین برود. از خشک‌کردن آنها با یک‌پارچه تمیز اطمینان حاصل کنید. این روش برای پاک‌سازی قاشق و چنگال از لکه‌های سطحی مناسب است. در صورت وجود لکه‌های سخت‌تر، ممکن است نیاز به روش‌های تمیزکننده قوی‌تر باشد.

توجه داشته باشید که قبل از استفاده از هر روش، بهتر است این کار را در یک قسمت کوچک از سرویس قاشق‌چنگال‌ مورد نظرتان تست کنید تا از هرگونه آسیب جدی به سطح آن‌ها جلوگیری شود. همچنین، برای حفظ بهترین شرایط قطعات استیلی، لازم است که از آن‌ها بادقت استفاده کرده و به‌درستی نگهداری کنید.

 

آیا برق انداختن چاقوی استیل به آن آسیب می‌رساند؟

برق انداختن چاقوی استیل با برق انداختن قاشق و چنگال تفاوتی ندارد؛ اما ممکن است شنیده باشید که شست‌وشو و نگهداری چاقوها و کاردهای سرویس قاشق چنگال با دیگر اقلام متفاوت است. این نکته زمانی درست است که کارد و چاقوی شما از جنس فولاد ضد زنگ باشد؛ شاید نسبت به استیل قدرت برندگی بیشتری داشته باشد، اما در برابر آب کمی مقاومت کمتری دارد.

سرویس قاشق چنگال برند kind مدل لنوکس براق

علت سیاه‌شدن قاشق و چنگال استیل

به احتمال زیاد بعد از مدتی استفاده از قاشق و چنگال‌، رنگ و درخشندگی آن‌ها تغییر کند و تیره و کدر شوند. این پدیده به چه علتی رخ می‌دهد و چه راه‌هایی برای جلوگیری و رفع آن وجود دارد؟

علت شیمیایی تیره‌شدن قاشق چنگال

قاشق‌چنگال معمولاً از فلزاتی مانند استیل ضدزنگ، نقره، برنج، مس و فولاد ساخته می‌شوند. این فلزات در معرض هوا، آب و مواد شیمیایی مختلفی مانند اسیدها، بازها و نمک‌ها قرار می‌گیرند. این مواد باعث می‌شوند که فلزات واکنش نشان دهند و لایه‌هایی از اکسیدها، کربنات‌ها، سولفات‌ها و کلریدها روی سطح آن‌ها تشکیل شوند. این لایه‌ها رنگ و درخشندگی فلزات را تغییر می‌دهند و آن‌ها را تیره و کدر می‌کنند. برای مثال، نقره با گوگرد واکنش نشان می‌دهد و لایه‌ای از سولفید نقره روی آن ایجاد می‌کند که رنگ آن سیاه است یا مس با اکسیژن واکنش نشان می‌دهد و لایه‌ای از اکسید مس روی آن ایجاد می‌کند که رنگ آن قرمز مشکی است.

علل فیزیکی تیره‌شدن قاشق و چنگال

علاوه بر علت شیمیایی، علت فیزیکی هم می‌تواند در تیره‌شدن قاشق و چنگال دخیل باشد. فلزات دارای سطح صاف و صیقلی هستند که نور را منعکس می‌کنند. اما با استفاده مداوم و سایش، سطح فلزات خش‌دار و ناهموار می‌شود و نور را پراکنده می‌کند. این باعث می‌شود که فلزات کمتر درخشنده و بیشتر تیره به نظر برسند. برای مثال، استیل ضدزنگ با ذرات غذا و مواد شوینده ساییده می‌شود و سطح آن خش‌دار می‌شود.

برق انداختن قاشق چنگال با وایتکس، باوری بسیار غلط!

شاید وقتی که نام وایتکس را بشنویم، به یاد برق انداختن و تمیزی بیفتیم، اما وایتکس نه تنها در برق انداختن قاشق و چنگال تأثیر مثبتی نخواهد داشت، بلکه ممکن است بعد از چندبار استفاده، قاشق چنگال را دچار خوردگی کرده و آن‌ها را از بین ببرد. پس توصیه می‌شود برای تمیز کردن قاشق چنگال خود از وایتکس استفاده نکنید.

 

نکاتی برای افزایش دوام و کیفیت قاشق‌ و چنگال‌های استیلی

به‌منظور افزایش عمر قاشق و چنگال‌های استیلی، می‌توانید دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید:

 • بلافاصله پس از هر استفاده، آن‌ها را بشویید. از آب گرم و صابون استفاده کنید و آنها را کاملاً تمیز کنید. اگر روغن روی آنها باقیمانده باشد، ممکن است در طول زمان باعث کاهش درخشندگی شود.
 • قاشق‌ها و چنگال‌های استیلی را در آب به مدت طولانی نگه ندارید، زیرا نمک‌های معدنی می‌توانند به سطح فلز آسیب برسانند.
 • قاشق و چنگال‌های استیلی را جداگانه با قاشق‌ها و چنگال‌های نقره‌ای بشویید و نگهداری کنید.
 • در هنگام استفاده از ماشین ظرف‌شویی، چاقوها را جدا از سایر قطعات استیلی شستشو دهید.
قاشق چنگال برند کابان 33

کلام پایانی

اگر به دنبال یک فروشگاه برای خرید قاشق‌چنگال باکیفیت و قابل‌اعتماد هستید؟

 فروشگاه اینترنتی کفچک در خدمت شماست. معیار اصلی کفچک اصالت کالاها و کیفیت بالای آنهاست. همچنین برای خرید حضوری می‌توانید به قدیمی‌ترین فروشگاه قاشق چنگال شوش سر بزنید.

محصولات کفچک با پایداری و مقاومت بالا طراحی و ساخته شده‌اند، بنابراین ما محصولات را گارانتی تقدیم شما عزیزان می‌کنیم که اگر در هر مرحله از استفاده از محصولات ما با مشکل مواجه شدید، می‌توانید به فروشگاه قاشق‌چنگال کفچک مراجعه کنید و از خدمات گارانتی محصولتان بهره‌مند شوید.

با فروشگاه کفچک، شما می‌توانید به‌آسانی قاشق و چنگال‌هایی باکیفیت بالا را بیابید و با اطمینان از اصالت و گارانتی محصولات، تجربه خریدی مطمئن و رضایت‌بخش را تجربه کنید.

6 دیدگاه در “برق انداختن قاشق و چنگال | ترفندهایی برای تمیزکردن لکه‌ها و افزایش درخشندگی

 1. یلدا گفت:

  دلیل تیره شدن قاشق چنگال به مرور زمان چه چیزیع؟

  1. کفچک گفت:

   سلام یلدا عزیز
   قاشق‌چنگال معمولاً از فلزاتی مانند استیل ضدزنگ، نقره، برنج، مس و فولاد ساخته می‌شوند. این فلزات در معرض هوا، آب و مواد شیمیایی مختلفی مانند اسیدها، بازها و نمک‌ها قرار می‌گیرند. این مواد باعث می‌شوند که فلزات واکنش نشان دهند و رنگ و درخشندگی فلزات را تغییر دهند و آن‌ها را تیره و کدر کنند.

 2. عرفانن گفت:

  با وایتکس هم میشه قاشق چنگال رو برق انداخت؟

  1. کفچک گفت:

   سلام عرفان عزیز
   وایتکس نه تنها در برق انداختن قاشق و چنگال تأثیر مثبتی نخواهد داشت، بلکه ممکن است بعد از چندبار استفاده، قاشق چنگال را دچار خوردگی کرده و آن‌ها را از بین ببرد.

 3. mohadese گفت:

  برق انداختن قاشق چنگال با سرکه بهتره یا با خمیر دندان؟

  1. کفچک گفت:

   سلام محدثه عزیز
   استفاده از خمیر دندان نسبت به سرکه بیشتر توصیه می‌شود؛ زیرا خطر کمتری برای بدنه قاشق چنگال خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *