مجله کفچک

راهنمای جامع خرید کارد و چاقو آشپزخانه

انواع چاقوهای آشپزخانه

بدون شک چاقوها یکی از مهم‌ترین ابزار مورد استفاده در آشپزخانه‌ها هستند. چاقوهای باکیفیت وسیله‌ای ضروری و اغلب باارزش‌ترین دارایی یک آشپز حرفه است. شما می‌توانید بدون قابلمه یا تابه، کاسه یا مخلوط کن یک غذای خوشمزه درست کنید. اما به احتمال زیاد، برای درست کردن وعده غذای فوق‌العاده بدون استفاده از چاقو کارتان سخت خواهد بود.

یک چاقوی تیز آشپزخانه تنها ابزاری است که می‌تواند اکثر کارها، از بریدن یک مرغ کامل گرفته تا خرد کردن سبزی انجام دهد. اما خرید یک کارد عالی یا سرویس چاقوی بٌرنده، سخت است.

چاقوها برای کارهای خاصی ساخته می‌شوند و طیف گسترده‌ای دارند. ما جزئیات بسیاری از آن‌ها را به صورت آنلاین ارائه می‌کنیم و شما می‌توانید با مطالعه آن‌ها اطلاعات مفیدی به دست آورید. این راهنما برای افرادی که در آشپزی تازه کار یا حرفه‌ای هستند، مطالبی کاربردی ارائه می‌کند.

 

ویژگی‌ های کارد و چاقو آشپزخانه باکیفیت

چاقوهای آشپزخانه باکیفیت، مزیت بزرگی در هر آشپزخانه هستند. هرچقدر ویژگی‌های چاقو بیشتر باشد، کاربرد بهتر و ماندگاری بالاتری خواهد داشت.

 • خرید چاقو آشپزخانه باکیفیت در ابتدا ممکن است پرهزینه باشد، اما سرمایه گذاری بر روی محصول باکیفیت و دیدن کارایی کالا، هزینه آن را جبران می‌کند.
 • کارد آشپزخانه مناسب، لبه تیزتری دارد که استفاده از آن را بسیار آسان‌تر می‌کند زیرا کنترل کردن آن راحت‌تر است.
 • یکی از مهم‌ترین ویژگی های چاقوی آشپزخانه این است که می‌دانید چه زمانی باید تیز شوند، زیرا عملکرد آن‌ها به طور محسوسی قابل شناسایی است.
 • چاقوهای مناسب آشپزخانه دسته‌های راحتی دارند، طراحی ارگونومیک دسته چاقو باعث ارتباط بیشتر با دست شما شده که باعث کاهش خستگی مچ دست در هنگام خرد کردن و آماده سازی غذا می‌شود.

به طور کلی، یک چاقوی آشپزخانه حرفه ای تمامی ویژگی‌های ذکر شده را دارا است؛ یعنی هم از متریال و مواد اولیه باکیفیت ساخته می‌شود، هم بسیار برنده بوده و دیر کند می‌شود، دسته راحت و سبکی دارد که خستگی حاصل از برش زدن و آشپزی را کم می‌کند و هم قیمت مناسب و درخوری دارد که تمامی این‌ها، آن را به یک چاقوی ارزشمند و حرفه‌ای بدل می‌کنند.

 

اجزای چاقوی آشپزخانه

اجزای چاقو آشپزخانه

نوک: جلوترین نقطه چاقو نوک آن است. در قسمتی که بالای تیغه (ستون فقرات تیغه) و لبه به هم می‌رسند نوک چاقو شکل می‌گیرد که بسیار تیز بوده و معمولاً از آن برای شروع برش و سوراخ کردن استفاده می‌شود.

لبه تیغه: قسمت تیز تیغه که برای خرد کردن و بریدن استفاده می‌شود. لبه تیغه می‌تواند مانند یک چاقوی آشپزی صاف یا مانند چاقوی نان دندانه دار باشد.

بالستر: بالستر قسمت فلزی ضخیم در وسط چاقو، جایی که تیغه با دسته برخورد می‌کند است. بالستر وزن و تعادل چاقو را تنظیم می‌کند و بیشتر در چاقوهای آهنگری دیده می‌شود.

دسته: دسته جایی است که چاقو را نگه می‌دارید و معمولاً از دو صفحه تشکیل شده که تانگ چاقو را می‌پوشاند. دسته می‌تواند از چوب، پلاستیک و مواد دیگر ساخته شود. محبوب‌ترین ماده در چاقوهای آشپزخانه مدرن پلاستیک است، زیرا این ماده مصنوعی سبک‌تر از فلز و بادوام‌تر از چوب است و مهم‌تر از همه، قالب‌گیری، خم شدن و شکل‌دهی آسان‌تری برای طراحی ارگونومیک دارد.

تانگ: قسمتی که از تیغه تا دسته چاقو کشیده می‌شود تانگ است. تانگ ممکن است از کل دسته یا فقط بخشی از آن عبور کند.

 

انواع کارد و چاقو آشپزخانه

چه در حال بریدن یک تکه نان باشید یا خرد کردن پیاز و گوجه فرنگی، استفاده از چاقوی مناسب می‌تواند تفاوت واضحی را در کارایی محصول ایجاد کند. برخی از چاقوها را می‌توان برای انواع مختلف غذاها استفاده کرد اما برخی دیگر کاربرد بسیار متفاوتی دارند.

کاردها می‌توانند از نظر قیمتی بسیار متفاوت باشند، بنابراین قبل از خرید کارد آشپزخانه باید بدانید که چه استفاده‌ای از آن‌ها خواهید داشت؟

چاقوی آشپز (CHEF'S KNIFE)

چاقوی سرآشپز یکی از کالاهای ضروری در بین چاقوهای آشپزخانه شما است که از آن برای خرد کردن سبزیجات و گوشت استفاده می‌شود.

چاقوی سرآشپز یک چاقوی بزرگ و همه کاره است. این چاقو در اندازه‌های مختلف با یک تیغه خمیده برای ایجاد حرکات گوناگون حین خرد کردن طراحی شده است. چاقوی سرآشپز مهره اصلی سرویس کارد و چاقوی آشپزخانه است.

چاقوی پوست کن (PEELING KNIFE)

چاقوهای پوست کن، کوچک‌تر و کوتاه‌تر از چاقوهای سرآشپز هستند و برای بسیاری از کارهای ظریف مانند برش مواد کوچک که چاقوی سرآشپز ممکن است برای آن‌ها بزرگ باشد، آسان‌تر و ایمن است.

از این چاقوها برای بریدن میوه‌ها و سبزیجات کوچک مانند قارچ و همچنین پوست کندن استفاده می‌شود.

چاقوی نان (BREAD KNIFE)

چاقوهای نان با شکل بلند، یکنواخت و تیغه‌های دندانه دار مانند اَره هستند.

از آنجایی که هر دندانه تیز روی تیغه از زوایای مختلف فشار وارد می‌کند، به چاقو اجازه می‌دهد تا بدون له کردن نان، آن‌ را برش دهد.

برش‌های چاقوی نان خشن‌تر از تیغه‌های غیر دندانه‌دار هستند و می‌توانند انواع نان‌ها، شیرینی‌ها و کیک‌ها، یا حتی گوجه‌فرنگی و خربزه را بدون آسیب رساندن به شکل کلی برش دهند.

چاقوی دندانه دار (Serrated Knife)

این مدل از چاقوی آشپزخانه ظاهری بسیار شبیه به چاقوی نان دارد و لبه‌ای دندانه دندانه روی سطح خود دارد؛ با این تفاوت که عموما برای برش برخی سبزیجات و میوه‌ها استفاده می‌شود. در واقع صرفاً کاربرد چاقوی دندانه دار با چاقوی نان متفاوت است.

ساطور

ساطور یکی از کاربردی‌ترین ابزارهایی است که هر آشپزخانه‌ای به آن نیاز دارد. این وسیله با استفاده از بدنه رخیم، مقاوم و تیزی که دارد برای تکه‌تکه و خرد کردن استخوان‌ها بسیار مناسب است. شما می‌توانید با خرید ست کارد و ساطور از کفچک تحت برندهای معتبری مانند بلر (Beller) از کیفیت بالای محصول نهایت استفاده را ببرید.

چاقوی سانتوکو (SANTOKU KNIFE)

یک چاقوی آشپزخانه عمومی است که منشأ طراحی آن کشور ژاپن بوده و در سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

ویژگی های اصلی چاقوی سانتوکو که آن را از چاقوی سرآشپزهای سبک غربی متمایز می‌کند، عدم وجود نوک مخروطی و تیغه نازک‌تر است.

کارد و چنگال میوه خوری

زمانی که از قبل میوه‌های بزرگ مانند هندوانه برش داده شده و فقط نیاز به برداشتن و خورد کردن آن‌ها باشد. کارد و چنگال میوه خوری گزینه‌ای بسیار مناسب است. زیرا با طراحی ظریفی که دارند انتخابی عالی برای پذیرایی مهمانان شما هستند.

کارد غذاخوری

شما می‌توانید با خرید کارد غذاخوری کفچک علاوه بر خوش دستی هنگام استفاده به راحتی انواع گوشت و مرغ‌های پخته شده در بشقاب خود را برش دهید. این محصول با تیغه تیز و طراحی ارگونومیک، مناسب استفاده است.

چاقوهای آشپزخانه و سبزیجات

متریال چاقوی آشپزخانه

چاقوهای فولادی ضد زنگ: یک ماده کاربردی برای چاقوهای آشپزخانه، فولاد ضد زنگ است. فولاد ضد زنگ انعطاف پذیر و مقاوم در برابر زنگ زدگی است، به راحتی تیز می‌شود، بادوام و در برابر لکه شدن مقاوم است.

چاقوهای فولاد کربنی: ترکیب ساده فولادی با کربن. تیغه‌ها را برای مدت طولانی تیز نگه می‌دارد اما مستعد زنگ زدگی هستند و نیاز به تمیز کردن و نگهداری دقیق دارند.

چاقوهای سرامیکی: تیغه‌های تیز، سبک و سخت چاقوهای سرامیکی در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند اما مانند فولاد ضد زنگ مقاومتی در برابر لکه ندارند و انعطاف پذیر نیستند و باید با آن‌ها با احتیاط استفاده کرد زیرا در صورت افتادن ممکن است ترک بخورند.

 

نحوه شستن و تمیز کردن چاقو های آشپزخانه

چاقوها باید با دست و با استفاده از مواد شوینده ملایم شسته شوند. پس از شست‌وشو چاقوها با آب باید آن‌ها را با حوله کاملاً خشک کنید.

تولیدکنندگان محصول باید بیان کنند که آیا این چاقوها با ماشین ظرف‌شویی قابل شستن هستند یا خیر. بسیاری از سازندگان توصیه می‌کنند که تیغه‌های چاقو در صورت قرار گرفتن بیش از حد و طولانی در معرض هوای مرطوب و بخار ماشین ظرف‌شویی باعث خوردگی آن می‌شود.

همچنین معمولاً دسته‌های چوبی چاقوها قابل شست‌وشو با ماشین ظرف‌شویی نیستند زیرا ممکن است تاب بردارند و شکافته شوند.

 

تیز نگه داشتن چاقوها

هرچه چاقو تیزتر باشد، استفاده از آن بی‌خطرتر است! این موضوع برای مبتدیان ممکن است غیر منطقی به نظر برسد. اکثر بریدگی‌ها با چاقو، ناشی از چاقوهای کند و ضعیف است. از آنجایی که برای برش مواد باید فشار بیشتری وارد کنید، احتمال لیز خوردن و بریدن خود به شدت افزایش می‌یابد!

یک چاقوی تازه تیز شده با نرمی و بدون مقاومت بریده می‌شود.

اگر چاقوی شما در برش یک تکه کاغذ مشکل دارد قطعاً باید آن را تیز کنید. شما می‌توانید با سنگ چاقوتیزکنی یا مثقل که در ست چاقو آشپزخانه کفچک موجود است آن‌ها را تیز کنید.

انواع چاقوی آشپزخانه و چاقو تیزکن - عکس کارد

نکات حفظ و نگهداری چاقوی آشپزخانه

مراقبت، حفظ و نگهداری کارد آشپزخانه در افزایش ماندگاری این محصول بسیار مهم است.

 • برای اینکه چاقوهای آشپزخانه خود را در حد نو نگه دارید، باید آن‌ها را با احتیاط تمیز کنید.
 • پس از استفاده و شست و شوی چاقوها آن‌ها را در بلوک‌های مخصوص نگهداری چاقو قرار دهید.
 • اگر چاقوهای تکی را در کشوی آشپزخانه نگهداری می‌کنید، مطمئن شوید که برای محافظت از تیغه و جلوگیری از برخورد با وسایل دیگر، روی هر کدام را با یک غلاف چاقو بپوشانید.
 • از نوک یا هر قسمت دیگر چاقو به عنوان درب بازکن یا برای استفاده‌های دیگری که برای آن در نظر گرفته نشده است استفاده نکنید.
 • چاقوهای آشپزخانه را تا جای ممکن از حرارت و شعله آتش دور نگه دارید. چاقوهای فولادی ضد زنگ در برابر تغییر رنگ مقاوم هستند اما ممکن است وقتی در برابر شعله آتش یا حرارت قرار بگیرند تغییر رنگ دهند.
 • در شست و شوی چاقوها از مواد شوینده قوی استفاده نکنید زیرا برخی از این مواد ممکن است یک لایه آبی مانند بر روی چاقوی شما ایجاد کنند.
 • عدم مراقبت در تمیز نگه داشتن تیغه چاقو سبب زنگ زدگی و خوردگی آن می‌شود. معمولاً می‌توان با روش‌های رفع زنگ زدگی چاقو چنگال مانند استفاده از آبلیمو آن را برطرف کرد.

 

نکات خرید چاقوهای آشپزخانه

با توجه به احتیاج آشپزخانه خرید کنید

شما باید با توجه به نحوه آشپزی و استفاده روزانه خود به خرید محصولی بپردازید که بهره‌وری شمارا در آشپزی افزایش می‌دهد. برای مثال چاقوی سرآشپز که نیازمند هر آشپزخانه‌ای است مناسب استفاده و خرد کردن انواع گوشت، مرغ و سبزیجات است.

اندازه چاقو را در نظر بگیرید

به عنوان ابزار مهم آشپزخانه، اندازه چاقو باید استاندار باشد. بیشتر چاقوهای آشپزخانه بین 15 تا 25 سانتی متر هستند. کارکردن و کنترل کردن چاقوهای کوتاه‌تر آسان‌تر است، اما چاقوهای بلندتر به شما امکان می‌دهند غذاهای بزرگ‌تری مانند هندوانه یا گوشت را برش دهید. برای بسیاری از افراد، چاقوی سرآشپز 20 سانتی متری بسیار مناسب است.

از گارانتی چاقو اطمینان حاصل کنید

امروزه بسیاری از چاقوهای موجود در بازار جعلی یا مهر شده هستند و به مرور تیغه‌های آن‌ها کند می‌شود و کارایی خود را از دست می‌دهند بنابراین مهم است که از ضمانت و کیفیت کالا اطمینان پیدا کنید. کفچک که یکی از معتبرترین فروشگاه‌های کارد و قاشق چنگال است همواره ضامن کیفیت محصولاتی است که ارائه می‌دهد.

جنس چاقوی آشپزخانه

فولاد، فلزی است که برای تشکیل بیشتر تیغه‌های چاقو استفاده می‌شود، اما همه فولادها یکسان نیستند. بیشتر چاقوها از ترکیب فولاد ضد زنگ و فولاد کربنی استفاده می‌کنند. فولاد ضد زنگ در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت می‌کند، در حالی که فولاد کربنی می‌تواند لبه بهتری داشته باشد.

دسته چاقو ارگونومیک باشد

بهترین راه برای حس کردن چاقو، استفاده از آن یا حداقل گرفتن دسته آن در فروشگاه است. شما می‌توانید با خرید چاقوی آشپزخانه از فروشگاه کفچک، پس از تست محصول اگر رضایت کافی نداشتید پس از 72 ساعت به‌صورت حضوری محصول خود را تعویض کنید.

بازیافت چاقوهای قدیمی

زمانی که اقدام به خرید کارد و چاقو جدید کردید و نیاز به دیگر چاقوهای کند و بلا استفاده نداشتید، می‌توانید آن‌ها را بازیافت کنید. با مرکز بازیافت محلی یا سایت خدمات شهری خود تماس بگیرید تا ببینید آیا آن‌ها می‌توانند اقلام تیز را بازیافت کنند یا خیر. چاقوهای خود را با پلاستیک حباب دار و مقوا به‌خوبی بپیچید تا کامل پوشانده شوند و به مرکز بازیافت محلی خود تحویل دهید.

 

تفاوت کارد و چاقو چیست؟

بسیاری از مردم همواره کارد و چاقو را با یکدیگر به اشتباه می‌گیرند؛ نمی‌توان گفت که این دو کالا با هم تفاوت زیادی دارند، اما به طور کلی می‌توان گفت که تفاوت اصلی این دو، غلاف آن‌ها است. بعضی از چاقوها طوری ساخته می‌شوند که لبه آن‌ها به درون بدنه بسته می‌شود، اما کارد دسته‌ای ثابت دارد. در آشپزخانه گویش کارد یا چاقو تفاوتی ندارد چون چاقوی تا شو معمولاً وجود ندارد، کلاً چاقو گفته می‌شود؛ در واقع چاقوهای بزرگ چاقو و چاقوهای کوچک‌تر مانند چاقوی میوه‌خوری و غذاخوری، کارد گفته می‌شود.

 

قیمت چاقوهای آشپزخانه

کفچک در تلاش است با توجه به تنوع و کیفیت بالای محصولاتی که ارائه می‌کند، همیشه بهترین کالاها را با مناسب‌ترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار بدهد.

ست کارد و ساطور آشپزخانه که تحت ضمانت کفچک ارائه می‌شود در محدوده قیمتی 2/000/000 تومان الی 3/000/000 تومان قرار دارد که شما می‌توانید به‌صورت آنلاین از کفچک آن را سفارش دهید.

بهترین چاقوهای آشپزخانه در کفچک

اشاره کردیم که یک چاقوی مناسب آشپزخانه باید ویژگی‌هایی مانند تیغه تیز، طراحی ارگونومیک، بدنه ضد زنگ، گارانتی و... داشته باشد.

برای خرید چاقوی آشپزخانه مناسب باید مطابق با نیاز آشپزخانه و نوع استفاده‌ای که از آن می‌کنید محصولی مناسب انتخاب کنید. همچنین در بسیاری از مواقع، تنها استفاده از یک چاقوی سرآشپز جوابگوی طبخ غذای شما نیست؛ بنابراین شما می‌توانید با خرید ست کارد و ساطور از فروشگاه معتبر کفچک تمامی نیازهای خود را با انواع چاقوی آشپزخانه برطرف کنید و از ضمانت کالا برخوردار شوید.

در آخر اگر این مطلب برای شما مفید بوده یا پیشنهادی در این خصوص دارید، خوشحال می‌شویم در قسمت نظرات با ما مطرح کنید.

 

20 دیدگاه در “راهنمای جامع خرید کارد و چاقو آشپزخانه

 1. کیمیا ابراهیمی گفت:

  اگه چاقویی که خریدمو نتونم باهاش کار کنم میتونم عوضش کنم

  1. کفچک گفت:

   سلام خانم ابراهیمی عزیز
   چاقوهای مناسب آشپزخانه دسته‌های راحتی دارند، طراحی ارگونومیک دسته چاقو باعث ارتباط بیشتر با دست شما شده که باعث کاهش خستگی مچ دست در هنگام خرد کردن و آماده سازی غذا می‌شود.
   شما می‌توانید با خرید چاقوی آشپزخانه از فروشگاه کفچک، پس از تست محصول اگر رضایت کافی نداشتید پس از 72 ساعت به‌صورت حضوری محصول خود را تعویض کنید.
   موفق باشید.

 2. مهدی گفت:

  کاربرد چاقوی سرآشپز چیست

  1. کفچک گفت:

   سلام مهدی عزیز
   چاقوی سرآشپز یکی از کالاهای ضروری در بین چاقوهای آشپزخانه است که از آن برای خرد کردن سبزیجات و گوشت استفاده می‌شود.
   چاقوی سرآشپز یک چاقوی بزرگ و همه کاره است. این چاقو در اندازه‌های مختلف با یک تیغه خمیده برای ایجاد حرکات گوناگون حین خرد کردن طراحی شده است.

 3. مهسا گفت:

  نظرتون راجب چاقوهای سرامیکی چیه

  1. کفچک گفت:

   سلام مهسا عزیز
   تیغه‌های تیز، سبک و سخت چاقوهای سرامیکی در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند اما مانند فولاد ضد زنگ مقاومتی در برابر لکه ندارند و انعطاف پذیر نیستند و باید با آن‌ها با احتیاط استفاده کرد زیرا در صورت افتادن ممکن است ترک بخورند.

 4. زهرا گفت:

  چرا فقط سرویس چاقو رو از فولاد ضد زنگ میسازن؟

  1. کفچک گفت:

   سلام زهرای عزیز
   سرویس‌های چاقو اکثرا از فولاد ضدزنگ ساخته می‌شوند تا برندگی بیشتری داشته‌باشند.

 5. شبیر شریفی گفت:

  بالستر چاقو چیه تو عکس کشیده بودین؟

  1. کفچک گفت:

   سلام شبیر شریفی عزیز
   بالستر قسمت فلزی ضخیم در وسط چاقو، جایی که تیغه با دسته برخورد می‌کند است. بالستر وزن و تعادل چاقو را تنظیم می‌کند و بیشتر در چاقوهای آهنگری دیده می‌شود.

 6. آزاده حامدی نیا گفت:

  سلام چاقوی استیل بهتر است یا فولاد

  1. کفچک گفت:

   سلام آزاده عزیز
   هر دوی متریال‌ها از کیفیت بالایی برخوردار هستند؛ اما عموماً چاقوها از فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند تا خاصیت برندگی بیشتری داشته باشند.

 7. مینا موسویان گفت:

  بهترین کارد آشپزخانه چیست ؟

  1. کفچک گفت:

   سلام مینا موسویان عزیز
   بهترین کارد آشپزخانه، کاردی است که علاوه بر قیمت مناسب و متریال باکیفیت آن، در طی زمان طولانی برندگی و استحکام خود را حفظ کند و زیبا باقی بماند تا جلوه آشپزخانه را از بین نبرد.

 8. ملیکا علی وندی گفت:

  چاقو آشپزخانه تکی موجود دارین؟

  1. کفچک گفت:

   سلام ملیکای عزیز
   شما می‌توانید با مراجعه به صفحه سرویس کارد و ساطور کفچک، جدیدترین مدل‌های چاقوی آشپزخانه را مشاهده و در کمترین زمان با بهترین قیمت خریداری نمایید.

 9. tiam samet گفت:

  انواع چاقو آشپزخانه خوب از کجا میشه خرید؟

  1. کفچک گفت:

   سلام تیام عزیز
   شما می‌توانید با مراجعه به بازار شوش که از دیرباز به عنوان بورس سرویس قاشق چنگال و سرویس کارد و ساطور شناخته می‌شود، انواع مدل‌های محصولات مورد نظر خود را بیابید.

 10. ریحانه علیزاده گفت:

  سلام
  معرفی خوبی بود. بعضی از این محصولات رو ندیده بودم، ممنون که باعث شدید با این محصولات آشنا بشیم.

  1. کفچک گفت:

   سلام ریحانه علیزاده عزیز
   خوشحالیم که مطلب برای شما مفید واقع شد و متشکریم بابت نظر ارزشمند شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *